Materace przeciwodleżynowe – działanie, dla kogo?

Materace przeciwodleżynowe – działanie, dla kogo?

Osoby, które są czasowo lub stale unieruchomione potrzebują odpowiedniego sprzętu, aby wspierać profilaktykę przeciwodleżynową. Niezbędnym element jest materac przeciwodleżynowy. Na rynku można spotkać wiele modeli, stąd osoby zainteresowane zakupem lub wypożyczeniem bardzo często mają problem z podjęciem decyzji. Przed nabycie łóżka warto poznać podstawowe informacje o tym sprzęcie. W naszym artykule przedstawiamy, jak działają materace przeciwodleżynowe. 

Komu się przyda materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe przydadzą się osobom, które ze względu na swój stan zdrowia są uruchomione czasowo lub na stałe. Skóra człowieka bez względu na aktywność receptorów reaguje na każdy ucisk. Z tego względu osoba, która nie może sama zmienić pozycji leżącej na łóżka, musi być obrócona przez opiekuna. 

Jeśli taka czynność nie zostanie zrealizowana bardzo szybko, wtedy pojawią się odleżyny. Aby mieć gwarancję, że odleżyny nie powstaną nawet przy fachowej opiece, warto kupić specjalny materac. Produkt ten można wynająć w dedykowanym miejscu, jakim jest wypożyczalnia materacy przeciwodleżynowych. Warszawa jest przykładem miasta, na którego terenie funkcjonują takie placówki. 

Materac przeciwodleżynowy – jak działa?

Wypożyczenie materaca jest zasadne, jeśli osoba chora nie jest w stanie samodzielnie zmienić swojej pozycji podczas leżenia. Organizm, znajdujący się w pozycji leżącej daje wyraźne sygnały, gdy nacisk na skórę jest zbyt duży i długotrwały. 

Osoba zdrowa po sygnałach zmienia pozycję, natomiast osoba unieruchomiona tego nie wykona. Jednak materac wykonuję pracę za osobę chorą, dzięki temu, że nie naciska na skórę tak, jak klasyczny materac. 

Materac przeciwodleżynowy – lepiej wypożyczyć czy kupić?

Materac minimalizujący ryzyko powstania odleżyn bardzo często jest wypożyczany. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ kupno wymaga sporych nakładów finansowych. Wypożyczenie stanowi świetne rozwiązanie dla seniorów, którzy dysponują niewielką rentą lub emeryturą. Wynajęcie takiego sprzętu oferują ośrodki rehabilitacyjne, specjalistyczne szpitale czy profesjonalne sklepu ze sprzętem ortopedycznym.

About the Author

You may also like these