Ludzki organizm potrzebuje wielu składników, aby móc poprawnie funkcjonować. Jednym z nich są elektrolity. Ich wypłukanie z organizmu może nastąpić zwłaszcza po tzw. zakrapianej imprezie. W przypadku niedoboru elektrolitów, z pewnością nasz organizm nas o tym poinformuje za pomocą zespołu nieprzyjemnych objawów, potocznie nazywanego kacem. Jak efektywnie uzupełnić elektrolity na kacu i powrócić do normalnego funkcjonowania? Po szczegóły zapraszamy w naszym artykule.
Czym są elektrolity?
Elektrolity reprezentują grupę jonów, które są rozpuszczalne w wodzie. Odpowiednie stężenie tych związków pozwala utrzymywać czynności życiowe i prawidłową pracę organizmu. Dzięki odpowiedniemu poziomowi gospodarki wodno-elektrolitowej nasze mięśnie, a także układ nerwowy funkcjonuje bez zarzutu.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, dlatego tak ważne jest, aby szybko uzupełnić elektrolity na kaca. Jak uzupełnić sód i potas? O tym piszemy w dalszej części artykułu. Warto dodać, że organizm traci elektrolity nie tylko po spożyciu alkoholu, ale w ciągu codziennego funkcjonowania podczas oddawania moczu, pocenia się czy nawet podczas oddychania. Jeśli podczas kaca nie tylko czujemy ból głowy i pragnienie, lecz także pojawiła się biegunka czy wymioty, to znaczy, że należy zadbać o skuteczne uzupełnienie elektrolitów.
Elektrolity na kaca – jak uzupełnić?
Wiele osób, które po samym przebudzeniu odczuły już pierwsze objawy kaca, zastanawia się: elektrolity na kaca jak uzupełnić? Tak naprawdę mamy kilka możliwości. Przystępną formę elektrolitów stanowią rozpuszczalne w wodzie tabletki musujące.
Zazwyczaj jedna tabletka dostarcza wystarczającą ilości witamin i minerałów. Na przestrzeni lat rosnącą popularnością cieszą się kroplówki na kaca. Aplikowane są w medycznych placówkach.
W zależności od potrzeb kroplówka może zawierać odmienne zawartości witamin i minerałów. W przypadku chęci pozbycia się kaca zaleca się wybór kroplówki, która zawiera glukozę, elektrolity i kompleks witamin z grupy B.